Πρακτική Άσκηση, διαδικτυακή ενημέρωση: για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες από το 7ο εξάμηνο και πάνω

Από το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 το Τμήμα Φιλολογίας προσφέρει στους φοιτητές και στις φοιτήτριες που βρίσκονται στο 7ο εξάμηνο και πάνω τη δυνατότητα αμειβόμενης Πρακτικής Άσκησης για την απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας σε Δημόσιους (Δημόσια Σχολεία Β/θμιας Εκπαίδευσης, Δήμους, Βιβλιοθήκες, Μουσεία κτλ.) ή Ιδιωτικούς Φορείς Υποδοχής (Ιδιωτικά Σχολεία Β/θμιας Εκπαίδευσης, Εκδοτικούς Οίκους, ΜΚΟ κτλ.) εκτός Πανεπιστημίου.

Η Πρακτική Άσκηση στοχεύει στην πρακτική εφαρμογή των θεωρητικών επιστημονικών γνώσεων που αποκτήθηκαν από την επιτυχή παρακολούθηση του Προγράμματος Σπουδών και την εξοικείωση των φοιτητών/τριών με πιθανούς χώρους εργασίας. Είναι μάθημα επιλογής στο Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας Α.Π.Θ (ΠΡΑ01), αντιστοιχεί σε 6 ECTS και αφορά τη διάρκειας 2 μηνών παρουσία φοιτητών/τριών σε εν δυνάμει χώρους εργασίας με μερική απασχόληση (15-20 ώρες εβδομαδιαίως), με ασφάλιση και με αμοιβή 129,10 ευρώ τον μήνα καθαρά. Υλοποιείται μέσω του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης του Α.Π.Θ. και γίνεται υπό την καθοδήγηση στελέχους του Φορέα Υποδοχής και την επίβλεψη του Επιστημονικά Υπεύθυνου καθηγητή κ. Γιώργου Παπαναστασίου.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 (εαρινό εξάμηνο) θα επιλεγούν καταρχάς 20 φοιτητές/φοιτήτριες, με κριτήρια:
1. Τον μέσο όρο της βαθμολογίας τους. 2. Τα ECTS των μαθημάτων στα οποία έχουν επιτυχώς εξεταστεί.
Οι αιτήσεις των ενδιαφερόμενων προγραμματίζονται για την περίοδο 1-15 Δεκεμβρίου.

Οι φοιτητές/φοιτήτριες που θα επιλεγούν θα διαλέξουν, κατά σειρά προτεραιότητας, τον φορέα στον οποίο θα προσφέρουν την Πρακτική Άσκηση από τον σχετικό κατάλογο των φορέων υποδοχής (θα ανακοινωθεί).
Για το ακαδ. έτος 2023-24 έχουν διατεθεί στο Τμήμα Φιλολογίας ΑΠΘ είκοσι (20) θέσεις Πρακτικής Άσκησης και θα πραγματοποιηθούν τέσσερις (4) περίοδοι, που έχουν διαμορφωθεί ως εξής:
(α) 15 Φεβρουαρίου - 14 Απριλίου (για σχολεία και άλλους φορείς)
(β) 1 Μαρτίου - 30 Απριλίου (για σχολεία και άλλους φορείς)
(γ) 1 Απριλίου - 30 Μαΐου (για φορείς εκτός σχολείων)
(δ) 1 Ιουνίου - 31 Ιουλίου (για φορείς εκτός σχολείων)
Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου στις 9.30 θα πραγματοποιηθεί μέσω zoom συνάντηση ενημέρωσης των φοιτητών/φοιτητριών από το 7ο εξάμηνο και πάνω.