Επιτροπή ERASMUS του Τμήματος Φιλολογίας

Συντονίστρια ERASMUS:

Δέσποινα Παπαδοπούλου (2310997053, erasmus@lit.auth.gr)

Μέλη:

Στέφανη Ρούσου (Τομέας Κλασικών Σπουδών, roussous@lit.auth.gr)
Βασίλειος Βασιλειάδης (Τομέας Νεοελληνικών και Συγκριτολογικών Σπουδών, 2310997022, vasvasileiad@lit.auth.gr)
Ηλίας Ταξίδης (Τομέας Μεσαιωνικών Ελληνικών Σπουδών, 2310997029, itaxidis@lit.auth.gr)

Δέσποινα Παπαδοπούλου (Τομέας Γλωσσολογίας, 2310997053, erasmus@lit.auth.gr)

Το πρόγραμμα Διά Βίου Μάθησης ERASMUS (LLP / European Community Action Scheme for the Mobility of University Students) έχει σκοπό να ενθαρρύνει τους / τις φοιτητές / -ήτριες να παρακολουθούν ένα μέρος των μαθημάτων τους ή να εκπονούν μέρος της διπλωματικής ή διδακτορικής τους εργασίας σε άλλα πανεπιστήμια των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και με αυτόν τον τρόπο να δημιουργηθεί ένα ευρωπαϊκό πανεπιστημιακό δίκτυο. Παρέχει δηλαδή τη δυνατότητα σε φοιτητές και φοιτήτριες να σπουδάσουν για μια συγκεκριμένη περίοδο σε ένα πανεπιστήμιο άλλου κράτους-μέλους της Ε.Ε.

Οι φοιτητές / -ήτριες εξαιρούνται από τα δίδακτρα του πανεπιστημίου που τους φιλοξενεί και συνεχίζουν να δέχονται οποιαδήποτε χρηματικά βοηθήματα ή δάνεια από τη χώρα τους κατά τη διάρκεια της διαμονής τους στο εξωτερικό. Επιπλέον τους χορηγείται ένα χρηματικό βοήθημα για να καλύψουν έξοδα διαμονής.

Στο Α.Π.Θ. την αρμοδιότητα της υποστήριξης και υλοποίησης του προγράμματος έχει αναλάβει το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων (ΤΕΕΠ), που εδρεύει στον 1ο όροφο του κτηρίου Διοίκησης.

Από το ακαδημαϊκό έτος 2014-15 επέρχονται κάποιες αλλαγές στο πλαίσιο του νέου προγράμματος ERASMUS+. Το ΤΕΕΠ έχει αναρτήσει στην ιστοσελίδα του τις κυριότερες πληροφορίες. Εκεί φαίνονται και οι συμφωνίες που αφορούν το Τμήμα Φιλολογίας (https://new.eurep.auth.gr/el/agreementslist) και σε αυτήν πρέπει να ανατρέξουν οι φοιτήτριες και φοιτητές μας που σκέφτονται να μετακινηθούν το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

Για τους φοιτητές που θα μετακινηθούν από το 2016-2017 και εξής έχουν τροποποιηθεί οι προϋποθέσεις επιτυχούς μετακίνησης στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ σύμφωνα με απόφαση της Συγκλήτου του Α.Π.Θ. / 10 Δεκεμβρίου 2015 (βλ. συνημμένο αρχείο PDF).

Για οποιαδήποτε απορία και ερώτηση οι φοιτήτριες και φοιτητές μας μπορούν να απευθύνονται είτε στους υπεύθυνους των συμφωνιών είτε στα μέλη της Επιτροπής ERASMUS του Τμήματος Φιλολογίας.