Προκήρυξη δύο (2) υποτροφιών για θερινό Σχολείο Κινεζικής Γλώσσας από τον Δήμο της Σαγκάης

Στο πλαίσιο της Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του Α.Π.Θ.  με το Shanghai International Studies University (SISU), της Κίνας και τον Δήμο της πόλης της Σαγκάης, προσφέρονται δύο (2) υποτροφίες σε άριστους προπτυχιακούς ή μεταπτυχιακούς φοιτητές  του Α.Π.Θ. για παρακολούθηση Θερινού Σχολείου στο εν λόγω Πανεπιστήμιο, στο διάστημα από 30 Ιουνίου έως 28 Ιουλίου 2023 (4 εβδομάδες).

Σας προωθούμε παρακάτω την ηλεκτρονική αλληλογραφία και επισυνάπτεται σχετικό πληροφοριακό υλικό και το έντυπο της αίτησης.
Η υποτροφία καλύπτει: το κόστος συμμετοχής στο Θερινό Σχολείο, την διαμονή σε δίκλινο δωμάτιο, τη συμμετοχή σε πολιτιστικές εκδηλώσεις και την ασφάλιση.
Οι επιλεγέντες θα πρέπει να καλύψουν εξ ιδίων το κόστος:
α) οδοιπορικών εξόδων, και
β) διατροφής (~ 2 €/γεύμα)

Οι υποψήφιοι είναι απαραίτητο να κατέχουν διαβατήριο σε ισχύ, γιατί είναι ένα από τα έγγραφα που θα επισυνάψουν εφόσον επιλεγούν προκειμένου ολοκληρωθεί το on-line registration.

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές παρακαλούνται να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη ελληνική αίτηση και να την καταθέσουν μαζί με  τα δικαιολογητικά που αναφέρονται εντός αυτής ηλεκτρονικά  (στο email: internat-rel@auth.gr )  έως την Παρασκευή 26 Μαου, 2023 στις 12:00 το μεσημέρι στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων.
Σε περίπτωση περισσοτέρων υποψηφιοτήτων, η Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων θα προβεί βάσει αλγορίθμου, στην επιλογή των 2 πλέον αρίστων. Αυτοί άμεσα θα ενημερωθούν ώστε να προχωρήσουν στο on-line registration, που θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο έως 31 Μαου 2023 .

Για τυχόν επιπλέον πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται  στο τηλέφωνο 2310 995307, κ. Σοφία Λογθέτη-Μανωλιάδου (εργάσιμες ημέρες  και ώρες:8:30-14:30)