ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΒΑΦΗ | ΙΔΡΥΜΑ ΩΝΑΣΗ_ΔΙΕΘΝΕΣ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΒΑΦΗ 2023_ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ

Διεθνές Θερινό Σχολείο Καβάφη 2023
Αρχείο Καβάφη | Ίδρυμα Ωνάση
3 – 8 Ιουλίου 2023 – Αθήνα

«Ο Καβάφης μέσα από τις επιστήμες και τις τέχνες»

Το Διεθνές Θερινό Σχολείο Καβάφη είναι μια ετήσια πρωτοβουλία του Αρχείου Καβάφη και του Ιδρύματος Ωνάση· ένα ακαδημαϊκό θερινό σχολείο που εστιάζει στον Κ. Π. Καβάφη, στο αρχείο και το έργο του και επιδιώκει να διερευνήσει τη διεθνή απήχηση και τη σημασία της καβαφικής ποίησης μέσα από καινούριες πολιτισμικές και ακαδημαϊκές οπτικές.

Επιστρέφοντας για πέμπτη χρονιά, το Διεθνές Θερινό Σχολείο Καβάφη 2023, «Ο Καβάφης μέσα από τις επιστήμες και τις τέχνες» θα προσεγγίσει το λογοτεχνικό έργο, την ευρεία απήχηση του Κ. Π. Καβάφη και το ψηφιακό αρχείο του ποιητή μέσα από ένα φάσμα διαφορετικών τεχνών, γνωστικών αντικειμένων και ερευνητικών πεδίων, ανάμεσα στα οποία βρίσκονται: η Ιστορία των Νεότερων Χρόνων, οι Κινηματογραφικές σπουδές, η Δημιουργική Γραφή, η Ιστορία της Εκπαίδευσης, οι Μουσικές Σπουδές, η Γλωσσολογία, η Νομισματική και ο Οπτικός Πολιτισμός.

Επιμελητές του Διεθνούς Θερινού Σχολείου Καβάφη 2023, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 3 έως τις 8 Ιουλίου 2023, είναι o Peter Jeffreys, Αναπληρωτής Καθηγητής Αγγλικής Λογοτεχνίας στο Suffolk University της Βοστώνης και ο Τάκης Καγιαλής, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Θα συμμετάσχουν ως προσκεκλημένοι εισηγητές οι Mark Doty (Πανεπιστήμιο Rutgers, ΗΠΑ), Έλσα Αμανατίδου (Πανεπιστήμιο Brown, ΗΠΑ), Θανάσης Βασιλείου (Πανεπιστήμιο Poitiers, Γαλλία), Πάνος Βλαγκόπουλος (Ιόνιο Πανεπιστήμιο), Κατερίνα Καρατάσου (Πανεπιστήμιο Φρέντερικ, Κύπρος), Αλέξανδρος Κιτροέφ (Πανεπιστήμιο Haverford, ΗΠΑ), Ελένη Παπαργυρίου (Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο) και Βικτώρια Σολομωνίδη - Hunter, (University College London, Βρετανία).

Υποψήφιοι διδάκτορες, μεταδιδακτορικοί ερευνητές και μελετητές στην αρχή της σταδιοδρομίας τους που ενδιαφέρονται για το έργο του Κ. Π. Καβάφη ενθαρρύνονται να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής.

Η γλώσσα εργασίας του σχολείου είναι τα Αγγλικά.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για το Διεθνές Θερινό Σχολείο Καβάφη λήγει στις 19 Δεκεμβρίου 2022.
Για περισσότερες πληροφορίες και τις προδιαγραφές κατάθεσης αίτησης, δείτε την περιγραφή του Διεθνούς Θερινού Σχολείου Καβάφη 2023: Διεθνές Θερινό Σχολείο Καβάφη 2023: «Ο Καβάφης μέσα από τις επιστήμες και τις τέχνες» | Ίδρυμα Ωνάση (onassis.org)

καθώς και το Ανοικτό Κάλεσμα για τη δήλωση συμμετοχής: Open Call | International Cavafy Summer School 2023 – Cavafy Across the Disciplines and the Arts | Onassis Foundation

Μπορείτε να υποβάλετε την αίτησή σας μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας.