Μεταπτυχιακό Colloquium του ΠΜΣ Νεοελληνικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας

Ομιλήτρια:

Βενετία Αποστολίδου

Καθηγήτρια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και Λογοτεχνικής Εκπαίδευσης

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Α.Π.Θ.

Η συγκρότηση της επιστήμης της Νεοελληνικής Φιλολογίας

Απολογισμός μιας έρευνας και νέα ερωτήματα

Η έρευνα για τη συγκρότηση της Νεοελληνικής Φιλολογίας, μιας επιστήμης που ανήκει στην οικογένεια των ανθρωπιστικών επιστημών, διεξάγεται σε ένα αχαρτογράφητο πεδίο, καθώς, διεθνώς, η ιστορία των ανθρωπιστικών επιστημών είναι ένα γνωστικό αντικείμενο το οποίο μόλις εδώ και μια δεκαετία έχει αρχίσει να αναπτύσσεται. Η δεκαπεντάχρονη έρευνα που κατέληξε στο βιβλίο Η λογοτεχνία στο Πανεπιστήμιο. Η συγκρότηση της επιστήμης της Νεοελληνικής Φιλολογίας (1942-1982), εκδόσεις Πόλις 2022, αποτελεί ένα βήμα για τη διερεύνηση της ιστορίας της ΝΕΦ‧ το βήμα αυτό θα αποδειχθεί ωστόσο μετέωρο εάν δεν υπάρξει συνέχεια και εμβάθυνση σε μία σειρά ζητημάτων όπως: ποια είναι η προϊστορία της ΝΕΦ; Ποιος ο ρόλος των εξωπανεπιστημιακών θεσμών και ιδρυμάτων και ποια η σχέση του πανεπιστημίου με αυτά; Ποιος ο ρόλος των περιοδικών στη συγκρότηση μιας επιστήμης; Ποιοι είναι οι μοχλοί σύνδεσης της επιστήμης με την κοινωνία; Η ομιλία, αφού περιγράψει την πορεία της έρευνας που έχει ήδη διεξαχθεί, με έμφαση στις μεθοδολογικές επιλογές αλλά και στα συμπεράσματα, θα επικεντρωθεί στα νέα ερωτήματα που μπορούν να ερευνηθούν στο μέλλον.