ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΜΕΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΦΙΛΙΠΠΑΚΗ-WARBURTON

ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ
ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ο Τομέας Γλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Α.Π.Θ. πληροφορήθηκε με βαθιά θλίψη τον θάνατο της καθηγήτριας Ειρήνης Φιλιππάκη-Warburton, διακεκριμένης γλωσσολόγου και κορυφαίας ερευνήτριας ζητημάτων σχετικών με την ελληνική γλώσσα.
Η συνεισφορά της Ειρήνης Φιλιππάκη-Warburton στη διαμόρφωση της σύγχρονης θεωρητικής γλωσσολογίας είναι τεράστια και η συμβολή της στη μελέτη της ελληνικής γλώσσας καθοριστική για την πορεία της επιστήμης. Δεκάδες μαθητές της και μαθητές μαθητών της συνέβαλαν και συμβάλλουν στη μελέτη της ελληνικής γλώσσας σε πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα της Ελλάδας και του εξωτερικού, καθιστώντας έτσι ακόμη πιο σημαντική την προσφορά της στη γλωσσολογική επιστήμη.
Καθοριστική ήταν η συμβολή της στην καθιέρωση του ετήσιου συνεδρίου γλωσσολογίας του Τομέα μας, το οποίο ξεκίνησε και με δική της πρωτοβουλία, και φιλοξένησε πολλές ανακοινώσεις της. Η αδιάλειπτη συνέχισή του εδώ και 44 χρόνια οφείλει πολλά στην ενεργό συμμετοχή της σε αυτό.

Τιμώντας την εκλεκτή επιστήμονα και συνάδελφο, ο Τομέας Γλωσσολογίας αποφασίζει:
(α) να εκφράσει τα θερμά συλλυπητήριά του στην οικογένειά της, και
(β) να κοινοποιήσει ευρύτερα το ψήφισμα αυτό.

Θεσσαλονίκη, 28 Αυγούστου 2023

Ο Διευθυντής του Τομέα Γλωσσολογίας

Δώρης Κυριαζής, Αναπληρωτής Καθηγητής του Α.Π.Θ.