Πρακτική άσκηση

Από το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 το Τμήμα Φιλολογίας προσφέρει στους φοιτητές και στις φοιτήτριες που βρίσκονται στο 7ο εξάμηνο και πάνω τη δυνατότητα αμειβόμενης Πρακτικής Άσκησης για την απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας σε Δημόσιους (Δημόσια Σχολεία Β/θμιας Εκπαίδευσης, Δήμους, Βιβλιοθήκες, Μουσεία κτλ.) ή Ιδιωτικούς Φορείς Υποδοχής (Ιδιωτικά Σχολεία Β/θμιας Εκπαίδευσης, Εκδοτικούς Οίκους, ΜΚΟ κτλ.) εκτός Πανεπιστημίου.

Η Πρακτική Άσκηση στοχεύει στην πρακτική εφαρμογή των θεωρητικών επιστημονικών γνώσεων που αποκτήθηκαν από την επιτυχή παρακολούθηση του Προγράμματος Σπουδών και την εξοικείωση των φοιτητών/τριών με πιθανούς χώρους εργασίας. Είναι μάθημα επιλογής στο Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας Α.Π.Θ (ΠΡΑ01), αντιστοιχεί σε 6 ECTS και αφορά τη διάρκειας 2 μηνών παρουσία φοιτητών/τριών σε εν δυνάμει χώρους εργασίας με μερική απασχόληση (15-20 ώρες εβδομαδιαίως), με ασφάλιση και με αμοιβή 129,10 ευρώ τον μήνα καθαρά.

Υλοποιείται μέσω του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης του Α.Π.Θ. και γίνεται υπό την καθοδήγηση στελέχους του Φορέα Υποδοχής και την επίβλεψη του Επιστημονικά Υπεύθυνου καθηγητή κ. Γιώργου Παπαναστασίου. Την εποπτεία και τη συνδιδασκαλία του μαθήματος από την πλευρά του Τμήματος έχει η κ. Μαίρη Χρίτη, Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος (γραφείο 423 Ν.Κ., τηλ. 997157, email: mchriti@lit.auth.gr).

Προσωρινός πίνακας κατάταξης πρακτικής άσκησης ακ. έτους 2023-2024

Ενστάσεις
Όσοι/ες φοιτητές/φοιτήτριες επιθυμούν να κάνουν ένσταση για την κατάταξή τους παρακαλούνται να συμπληρώσουν τη φόρμα της ένστασης μέσω της σελίδας του Γραφείου Πρακτικής (https://www.praktiki.auth.gr/ – ΣΥΝΔΕΣΗ – ΙΔΡΥΜΑΤΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ – ΚΑΡΤΕΛΑ ΠΡΟΑΙΤΗΣΗ-ΕΝΣΤΑΣΗ – Ενστάσεις) από τις 19/12/2023 και μέχρι τις 23/12/2023.

Κανονισμός της Πρακτικής Άσκησης

Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις

Παρουσίαση για το Τμήμα Φιλολογίας από το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης Α.Π.Θ.