Νέα

Περάσματα, μεταβάσεις, διελεύσεις: όψεις μιας λογοτεχνίας εν κινήσει (1-4 Μαρτίου 2017) sticky icon

O Toμέας Μεσαιωνικών και Νέων Ελληνικών Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ διοργανώνει από 1 έως 4 Μαρτίου 2017 στα αμφιθέατρα 1 & 3 του ΚΕΔΕΑ, την ΙΕ΄ Διεθνή Επιστημονική Συνάντησή του, η οποία είναι αφιερωμένη στη μνήμη του ομότιμου καθηγητή Δ.Ν. Μαρωνίτη, ενός μεγάλου δασκάλου του οποίου η φιλολογική, κριτική, συγγραφική, στοχαστική και προπάντων δημόσια παρουσία υπήρξε ανεξίτηλη τόσο για την πόλη της Θεσσαλονίκης όσο και για ολόκληρο το μεταπολιτευτικό τοπίο της χώρας μας.

Συνημμένο:

ΓΣΓ 644 Ρομαντισμός (Μ. Χρυσανθόπουλος)

Η πρώτη συνάντηση για ΓΣΓ 644 (Ρομαντισμός) θα πραγματοποιηθεί, κατ' εξαίρεση, λόγω του συνεδρίου του Τομέα Μ.Ν.Ε.Σ., την Τετάρτη, 1η Μαρτίου, 11:00-13:30, στην αίθουσα 208. Παρακαλούνται όσες φοιτήτριες και όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται να το παρακολουθήσουν να παρευρίσκονται, επειδή θα ανατεθούν οι παρουσιάσεις.

Μιχάλης Χρυσανθόπουλος

ΝΕΦ 206 (Μ. Βασιλειάδη)

Λόγω του συνεδρίου του Τομέα ΜΝΕΣ το μάθημα δεν θα γίνει την Παρασκευή 3 Μαρτίου. Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν σύμφωνα με το πρόγραμμα την Παρασκευή 10 Μαρτίου και θα γίνονται στο αμφιθέατρο Β.

Colloquium Τομέα Αρχαιολογίας (2-3-2017)

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας το συνημμένο αρχείο από τον Τομέα Αρχαιολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ.

ΓΛΩ 813 (Σ. Τσοχατζίδης)

Οι παραδόσεις του ΓΛΩ 813 θα πραγματοποιούνται μία φορά την εβδομάδα, την Τρίτη, 13:30-16:00, στην αιθ. 104α ν.κ.

Κατά τη διάρκεια των δύο προ των διακοπών του Πάσχα εβδομάδων, θα πραγματοποιηθούν εκτάκτως δύο επιπλέον παραδόσεις, μία την Πέμπτη  30 Μαρτίου και μία την Πέμπτη 6 Απριλίου (16:00-18:30, αιθ. 104 ν.κ.).

Η πρώτη παράδοση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 7 Μαρτίου.

ΝΕΦ 603 (Μιχ. Γ. Μπακογιάννης)

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 9 Μαρτίου.

Υποτροφία στην Κλασική Φιλολογία (Ακαδημία Αθηνών)

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από την Ακαδημία Αθηνών η συνημμένη προκήρυξη διαγωνισμού για τη χορήγηση εννέα (9) υποτροφιών, εκ των οποίων μία (1) στον κλάδο της Kλασικής Φιλολογίας, σε πτυχιούχους Τμημάτων Φιλολογίας, ειδίκευσης Κλασικών Σπουδών (ελληνικών Πανεπιστημίων ή ισοτίμων Πανεπιστημίων κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης), για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα ή το εξωτερικό, από τα έσοδα των Γενικών Κληροδοτημάτων υπέρ της Εκπαιδεύσεως.

Εργαστήριο της Τέχνης του Πεζού Λόγου για προχωρημένους

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας η παρακάτω ανακοίνωση από το Τμήμα Σπουδών του ΑΠΘ.

ΛΦΙ 164 (Δ. Τσίτσιου) - Έναρξη μαθημάτων

ΛΦΙ 164 – Φροντιστήριο (Πεζογραφία)
Τίτος Λίβιος, Ab urbe condita I (επιλογές)
Διδάσκουσα: Χρυσάνθη Τσίτσιου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι παραδόσεις θα ξεκινήσουν την Πέμπτη, 2/3/17, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Προσφορά μαθημάτων από το Κ.Δ.Ξ.Γ.

Με αφορμή την προσφορά μαθημάτων Ξένων Γλωσσών στους φοιτητές του ΑΠΘ κατά το εαρινό εξάμηνο 2016-2017, διευκρινίζεται ότι οι φοιτητές/-τριες του τρέχοντος προγράμματος Σπουδών στο Τμήμα Φιλολογίας πρέπει να καλύψουν τα προβλεπόμενα 240 ECTS με βάση ΜΟΝΟ τα αναγραφόμενα στον Οδηγό Σπουδών μαθήματα, σύμφωνα με σχετική απόφαση του Τμήματος.

Για οποιοδήποτε επιπλέον μάθημα παρακολουθήσουν, πρέπει να γνωρίζουν ότι τα ECTS που αντιστοιχούν σε αυτό, ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΩΝΤΑΙ στα ως άνω 240ECTS.

ΜΕΦ 235 (Ι. Βάσσης) - Έναρξη μαθημάτων

Τα μαθήματα θα αρχίσουν την Τετάρτη 1/3.

ΛΦΙ 162 (Θ. Αντωνιάδης, Δ. Τσιτσικλή, Χ. Τσίτσιου, Β. Φυντίκογλου)

Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν από τέσσερις διδάσκοντες (Θ. Αντωνιάδης, Δ. Τσιτσικλή, Χ. Τσίτσιου, Β. Φυντίκογλου)

Η διάρθρωση των μαθημάτων έχει ως εξής

Μαθήματα 1-3: Γραμματολογία και Μετρική (Θ. Αντωνιάδης)

Μαθήματα 4-6: Βιργίλιος Αινειάδα (Β. Φυντίκογλου)

Μαθήματα 7-9: Βιργίλιος Αινειάδα - Οβίδιος, Μεταμορφώσεις (Χ. Τσίτσιου)

Μαθήματα 10-12: Oράτιος, Ωδές (Δ. Τσιτσικλή)

Σημείωση: Tα μαθήματα του κ. Αντωνιάδη θα ξεκινούν περίπου στις 8.40.

Ώρες συνεργασίας (Αικ. Τικτοπούλου)

Την Τετάρτη 22/2 δεν θα γίνουν οι ώρες συνεργασίας

ΑΕΦ 521 (Ε. Αλεξίου)

Όσοι φοιτητές επιθυμούν να ενημερωθούν για το μεταπτυχιακό μάθημα του κ. Αλεξίου (Ρητορική) μπορούν να προσέλθουν την Τρίτη, 21/2 (12.00-13.00), στο γραφείο 213, ενώ η πρώτη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 7/3, στην αίθουσα 104Α (8.30-11.00).

ΑΕΦ 150 & 160 (Π. Σωτηρούδης) - Έναρξη μαθημάτων

ΑΕΦ 150 και 160

Έναρξη μαθημάτων

Τα μαθήματα του κ. Σωτηρούδη για το εαρινό εξάμηνο θα αρχίσουν κανονικά, σύμφωνα με το Πρόγραμμα, την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου (ΑΕΦ 160) και την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου (ΑΕΦ 150).

Οι φοιτητές που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το ΑΕΦ 150 πρέπει να προμηθευτούν και να έχουν μαζί τους από το πρώτο κιόλας μάθημα το σχετικό φυλλάδιο, που διατίθεται στην Ξηρογραφία, Μελενίκου 7.

ΓΛΩ 303 (Γ. Παπαναστασίου) - ακροατήριο Α-Μα

ΓΛΩ 303, "Ελληνική Γλώσσα ΙΙΙ", ακροατήριο Α-Μα

Το πρώτο μάθημα του κ. Παπαναστασίου για το ακροατήριο Α-Μα (αντί για την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου) θα γίνει την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου, στις 8.30 π.μ., στην αίθουσα 106 του Ν.Κ.

(Για το ακροατήριο Με-Ω το πρώτο μάθημα του κ. Παπαναστασίου θα γίνει την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου, σύμφωνα με το Πρόγραμμα.)

Από τη Γραμματεία του Τομέα

ΑΕΦ 104 (Ε. Σιστάκου) - Έναρξη μαθημάτων

Το μάθημα ΑΕΦ 104 Τραγωδία (Ευριπίδης Μήδεια) θα αρχίσει την Τετάρτη 22/2/2017 σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Ε. Σιστάκου