Νέα

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-2016

Για τα μαθήματα που δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα οι διδάσκοντες θα ανακοινώσουν τον τρόπο και την ημερομηνία της εξέτασης.

ΠΕΜΠΤΗ 01-09-2016

16.15-18.45
ΓΛΩ 344
ΔΙΔΑΣΚΩΝ: ΤΣΟΧΑΤΖΙΔΗΣ Σ.
ΑΙΘΟΥΣΕΣ: 108, 109

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΜ. ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ

Το Τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής

του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
με ιδιαίτερα μεγάλη θλίψη πληροφορήθηκε τον ξαφνικό θάνατο του εκλεκτού και αγαπητού συναδέλφου,

Δημήτριου Μαρωνίτη,

Ψήφισμα του Τομέα ΜΝΕΣ

Ο ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας Δ. Ν. Μαρωνίτης απεβίωσε στις 12 Ιουλίου 2016.

Θερινό πρόγραμμα λειτουργίας Βιβλιοθήκης

ΘΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ
ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Η Βιβλιοθήκη του Τμήματος Φιλολογίας κατά τη θερινή περίοδο θα λειτουργήσει ως εξής:

ΝΕΦ 203 (αποτελέσματα εμβόλιμης εξεταστικής, Μιχ. Γ. Μπακογιάννης)

ΑΕΜ 8440, βαθμός 5 (πέντε)

ΑΕΜ 8288 βαθμός 6 (έξι)

ΑΕΜ 8267 βαθμός 5 (πέντε)

ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2016

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2016

Η ορκωμοσία του Τμήματος Φιλολογίας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27.7.2016 στις 12:30, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ.

Η Γραμματεία του Τμήματος θα δέχεται αιτήσεις για την ορκωμοσία μέχρι και την Παρασκευή 1 Ιουλίου.

Πρόγραμμα Υποτροφιών ΙΚΥ για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο εσωτερικό

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας η παρακάτω ανακοίνωση από το Τμήμα Σπουδών του ΑΠΘ

Επισυνάποτονται:

Πρακτικά της ΙΔ΄ Επιστημονικής Συνάντησης του Τομέα ΜΝΕΣ

Κυκλοφόρησε σε ηλεκτρονική έκδοση ο τόμος των Πρακτικών της ΙΔ΄ Επιστημονικής Συνάντησης του Τομέα ΜΝΕΣ, που ήταν αφιερωμένη στη Μνήμη του Ξ. Α. Κοκόλη.

Προκηρύξεις υποβολής προτάσεων

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας η παρακάτω ανακοίνωση από το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του ΑΠΘ

Προκηρύξεις υποβολής προτάσεων

Κληροδότημα Χρ. Βράκα - Εξεταστέα ύλη

Διενέργεια γραπτού διαγωνισμού χορήγησης πέντε (5) υποτροφιών σε προπτυχιακούς φοιτητές από το κληροδότημα Χρ. Βράκα

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Τα μαθήματα που θα εξεταστούν είναι Αρχαία Ελληνική Φιλολογία και Νέα Ελληνική Φιλολογία.

Η ύλη των μαθημάτων έχει ως εξής:

Γλώσσες