Νέα

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-2016

Για τα μαθήματα που δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα οι διδάσκοντες θα ανακοινώσουν τον τρόπο και την ημερομηνία της εξέτασης.

ΠΕΜΠΤΗ 01-09-2016

16.15-18.45
ΓΛΩ 344
ΔΙΔΑΣΚΩΝ: ΤΣΟΧΑΤΖΙΔΗΣ Σ.
ΑΙΘΟΥΣΕΣ: 108, 109

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΛΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ Α' ΕΞΑΜΗΝΟΥ

Έναρξη: τη δεύτερη εβδομάδα του εξαμήνου

Ενεργοποίηση ηλεκτρονικών υπηρεσιών και έλεγχος ταυτοπροσωπίας Ελλήνων Μουσουλμανικής Μειονότητας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Για τους επιτυχόντες της κατηγορίας των  Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης

«Ενεργοποίηση ηλεκτρονικών υπηρεσιών  και έλεγχος ταυτοπροσωπίας στο ΑΠΘ»

Συνημμένο:

ΑΕΦ 147 (Ε. Αλεξίου)

Το μάθημα  ΑΕΦ 147 (κ. Αλεξίου) θα πραγματοποιείται κάθε Τρίτη, 13.30-16.00, στην αίθ. 101 του ν.κ. της Φιλοσοφικής. Οι παραδόσεις θα ξεκινήσουν κανονικά την Τρίτη, 4 Οκτωβρίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Μαθήματα Α' εξαμήνου

AEΦ 101: AΣKHΣEIΣ

AEΦ 103: IΣTOPIOΓPAΦIA - ΡΗΤΟΡΙΚΗ

ΛΦI 125: ΛATINIKH ΓΛΩΣΣA I

ΜΕΦ 221: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

ΝΕΦ 201: ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

ΓΛΩ 301: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑ/ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΓΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ Ι

ΑΕΦ 102 (27/09/2016, 16.15-18.45): Κατανομή αιθουσών

Νούσια: Αμφ. Α

Πλαστήρα: 101

Ματθαίος: Αμφ. Β

Κατανομή αιθουσών ΑΕΦ 105 (Δευτέρα 26/9, 13.30-16.00)

Αμφ Α Σιστάκου

Αμφ Β Λάμαρη

101 Τσαγγάλης, Τσιτσιμπάκου-Βασάλου

112 Νούσια

Αλλαγή ημερομηνίας προφορικής εξέτασης ΓΣΓ 288 (Ε. Τσιριμώκου, Ι. Ναούμ) -

Για έκτακτους λόγους οι εξετάσεις θα διενεργηθούν προφορικά την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου στο γραφείο 212 νκ από τις 11.00 και εξής και όχι την Πέμπτη 29/9/2016 όπως αρχικά ανακοινώθηκε.

Ημερίδα αφιερωμένη στο έργο του Τόλη Καζαντζή

Με τη συμπλήρωση 25 χρόνων από τον θάνατο του Τόλη Καζαντζή, ο Τομέας Μ.ΝΕ.Σ. του Τμήματος Φιλολογίας του Α.Π.Θ. διοργανώνει, με τη συνεργασία της Μακεδονικής Καλλιτεχνικής Εταιρείας «Τέχνη», Επιστημονική Ημερίδα με τίτλο: «“Στην μπάντα για τους δίσεχτους καιρούς”. Το έργο του Τόλη Καζαντζή (1938-1991)». Η Ημερίδα προγραμματίζεται να διεξαχθεί στα μέσα Δεκεμβρίου 2016, στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ.

Προκήρυξη ιαπωνικού πενταετούς διδακτορικού κύκλου σπουδών

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας το συνημμένο έγγραφο από το Τμήμα Φοιτητικών Θεμάτων & Υποτροφιών του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Υποτροφίες Αριστείας της Ελβετικής Συνομοσπονδίας

ΝΕΦ 204 (Μιχ. Γ. Μπακογιάννης)

Όσες και όσοι επιθυμούν να δουν το γραπτό τους μπορούν να προσέλθουν στο γραφείο του διδάσκοντος την Πέμπτη 29/9 και ώρες 09.00-10.00.

Εγγραφές Αλλοδαπών-Αλλογενών

Εγγραφές της ειδικής κατηγορίας των Αλλοδαπών-Αλλογενών και των αποφοίτων Λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών μελών της Ε.Ε. μη ελληνικής καταγωγής, για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με την ειδική κατηγορία Αλλοδαπών – Αλλογενών και αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών – μελών της Ε.Ε.

Ενεργοποίηση πρόσβασης στο register.auth.gr

Οι επιτυχόντες των Πανελλαδικών εξετάσεων που ολοκλήρωσαν την προεγγραφή τους μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του ΥΠ.Π.Ε.Θ οφείλουν να προχωρήσουν στην καταχώριση πρόσθετων στοιχείων στο σύστημα register.auth.gr του ΑΠΘ και κατόπιν να προσέλθουν για την ολοκλήρωση του ελέγχου της ταυτοπροσωπίας στη Γραμματεία του Τμήματος (2ος όροφος κτιρίου Διοίκησης) από 22 μέχρι και 30 Σεπτεμβρίου και ώρες 9:00-11:00, καταθέτοντας φωτοτυπία της Αστυνομικής τους Ταυτότητας, 2 φωτογραφίες τύπου ταυτότητας&nbs

Διημερίδα «Σπουδές στο Α.Π.Θ. και στον κόσμο τον 21ο αιώνα»

Η Επιτροπή Σπουδών και Εκπαιδευτικής Πολιτικής