Νέα

Διανομή συγγραμμάτων ΕΥΔΟΞΟΣ εαρινού εξαμήνου 2013-2014

Έναρξη διανομής εαρινού εξαμήνου 2013-2014

Σύμφωνα με απόφαση (http://eudoxus.gr/Files/dianomi_earinou_13_14.pdf) του Υπουργείου Παιδείας, η διανομή συγγραμμάτων για το εαρινό εξάμηνο θα ξεκινήσει την Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 16 Μαΐου 2014.

Οι δηλώσεις συγγραμμάτων των φοιτητών θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014 και θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 2 Μαΐου 2014

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2013-2014

Παράταση της προθεσμίας εγγραφών έως τις 30.04.2014

Οι δηλώσεις εγγραφής για το εαρινό εξάμηνο υποβάλλονται ηλεκτρονικά από το περιβάλλον http://m.auth.gr ή μέσω της εφαρμογής για κινητά ΑΠΘ Mobile.

Αποτελέσματα υποψηφιοτήτων Erasmus 2014-2015

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος (http://www.lit.auth.gr/node/3030) έχουν ανακοινωθεί ο τρόπος αξιολόγησης των υποψηφιοτήτων για τις συμφωνίες 2014-15 του Τμήματος Φιλολογίας και τα τελικά αποτελέσματα. Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενες/οι να τα δουν προσεκτικά και για οποιαδήποτε απορία σχετικά με αυτά μπορούν να επικοινωνήσουν με τον κ. Β. Φυντίκογλου (vasfynt@lit.auth.gr).

Υποτροφίες για θερινά μαθήματα Ρουμανικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο “Al.I. Cuza”

Ανακοίνωση υποτροφιών για την παρακολούθηση θερινών μαθημάτων Ρουμανικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο “Al.I. Cuza” του Ιασίου, Ρουμανίας.

Συνημμένο:

Ωράριο Βιβλιοθηκών κατά τις γιορτές του Πάσχα

Οι βιβλιοθήκες του Τμήματος θα λειτουργήσουν κατά τις γιορτές του Πάσχα ως εξής:

Μ. Δευτέρα 14-4-14: 9 π.μ. – 2.30 μ.μ.
Μ. Τρίτη 15-4-14: 9 π.μ. – 2.30 μ.μ.
Μ. Τετάρτη 16-4-14: 9 π.μ. – 2.30 μ.μ.
Μ. Πέμπτη 17-4-14: ΚΛΕΙΣΤΑ
Μ. Παρασκευή 18-4-14: ΚΛΕΙΣΤΑ

Erasmus - Αιτήσεις 2014-2015: Ενημέρωση

Ενημερώνουμε τις φοιτήτριες και τους φοιτητές που έχουν υποβάλει αίτηση στο Τ.Ε.Ε.Π. για να μετακινηθούν κατά το ακαδ. έτος 2014-2015 με συμφωνίες του Τμήματος Φιλολογίας ότι οι αιτήσεις τους παραλήφθηκαν από το Τμήμα μας την Τετάρτη 9 Απριλίου και θα φροντίσουμε να γίνει η αξιολόγηση όσο το δυνατόν συντομότερα.

Σεμινάριο 'Product Design Summer Camp' από το Διεθνές Πανεπιστήμιο

Το σεμινάριο ‘Product Design Summer Camp’ από το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος θα πραγματοποιηθεί από τις 30 Ιουνίου έως τις 18 Ιουλίου και σκοπό έχει οι συμμετέχοντες να αναπτύξουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους στο σχεδιασμό, την ανάπτυξη, την εξέλιξη και την παραγωγή προϊόντων με καινοτόμα υλικά και υψηλές προδιαγραφές.

Το σεμινάριο θα έχει διάρκεια 50 ώρες και θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

ΝΕΦ 206 (Μ. Βασιλειάδη)

Το μάθημα της Παρασκευής 11-4 δεν θα γίνει και δεν θα πραγματοποιηθουν οι ώρες συνεργασίας λόγω απουσίας της διδάσκουσας στο εξωτερικό.

Οι αναπληρώσεις έχουν οριστεί ως εξής :
Τετάρτη 30 Απριλίου, 11-2, 13 π.κ.
Τετάρτη 7 Μαίου 11-2, 13 π.κ.

Σεμινάρια ΠΛ ΙΙ

Το σεμινάριο Πληροφορικής ΙΙ της Τετάρτης 9 Απριλίου δεν θα πραγματοποιηθεί. Μεταφέρεται την Τετάρτη 30 Απριλίου, 11:00-13:00 στην αιθ. 103 ν.κ.

ΝΕΦ 206 (Μ. Μικέ) - Εμβόλιμο μάθημα

Τη Δευτέρα 5 Μαΐου 2014, ώρα 15.00-18.00 θα πραγματοποιηθεί εμβόλιμο μάθημα στο αμφιθέατρο Β (ν. κ. Φιλοσοφικής Σχολής).

Πρόγραμμα υποτροφιών “Go Styria”

Σκοπός του προγράμματος υποτροφιών “Go Styria” είναι η προσέλκυση των πλέον αξιόλογων και άριστων φοιτητών μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών, υποψηφίων διδακτόρων ή διδακτόρων (με απόκτηση του τίτλου αυτού κατά το τελευταίο έτος), από Πανεπιστήμια χωρών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, οι οποίοι επιθυμούν να πραγματοποιήσουν σπουδές στο University of Graz της Αυστρίας.

ΝΕΦ 240 (Μ. Βασιλειάδη)

Το μάθημα της Τρίτης 8 Απριλίου δεν θα γίνει. Η αναπλήρωσή του έχει οριστεί για την Πέμπτη 22 Μαίου, 11-2 αμφ. Β.

Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας Δοκιμίου-Κριτικής 2013

Το Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για Δοκίμιο-Κριτική του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού απονεμήθηκε στο βιβλίο “Εκατό χρόνια πέρασαν και ένα καράβι. Ο ελληνικός υπερρεαλισμός και η κατασκευή της παράδοσης” (εκδόσεις Άγρα) του Μιχάλη Χρυσανθόπουλου, καθηγητή Γενικής και Συγκριτικής Γραμματολογίας.

Πρόγραμμα VRIκα! 2014-15

Το πρόγραμμα VRIκα! είναι ένα πρόγραμμα υποτροφιών που συγχρηματοδοτείται από την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα και τους εταίρους της (επιχειρήσεις, ιδρύματα, γαλλικές Grandes écoles και ερευνητικά ινστιτούτα) και προτείνει υποτροφίες σε Έλληνες φοιτητές που επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους μέσα από ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα (επιπέδου Μ2) ή ένα MBA, στη Γαλλία.

1ο Επιστημονικό Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Δικτύου κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Σας προσκαλούμε στο 1ο Επιστημονικό Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Δικτύου κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (ΕΑΝ). Σας παρακαλούμε δείτε την πρόσκληση και εφόσον επιθυμείτε να συμμετέχετε (είτε με εισήγηση είτε με βιωματικό εργαστήριο) στείλτε μας έναν ενδεικτικό τίτλο, περίληψη και στοιχεία ομιλητή / ομιλήτριας έως τις 13/4/2014.

Θα είναι τιμή μας εάν μπορέσετε να συμμετάσχετε

Συνημμένο:

Απονομή από το ΙΚΥ του Ευρωπαϊκού Σήματος Γλωσσών 2013

Το ΙΚΥ απένειμε το Ευρωπαϊκό Σήμα Γλωσσών για το 2013 στο Ηλεκτρονικό Μαθησιακό Περιβάλλον «Τα 7 Κλειδιά του Δράκου», το οποίο αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών (ΕΣΠΑ 2007-2013, www.diapolis.auth.gr, Επιστ. Υπεύθυνη: Άννα Αναστασιάδου, Α.Π.Θ., Φορέας Yλοποίησης: ΕΛΚΕ, Α.Π.Θ.).

Γλώσσες