Μεταπτυχιακό Colloquium του ΠΜΣ Νεοελληνικής Φιλολογίας

Bart Soethaert

Μεταδιδάκτορας ερευνητής στο Πρόγραμμα Αριστείας
Temporal Communities. Doing Literature in a Global Perspective»,

Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου (FU Berlin)

Από το Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά (1946) στο Zorba the Greek (1953): διαδρομές ενός έργου

Το μυθιστόρημα Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά του Νίκου Καζαντζάκη αποτελεί ένα από τα πλέον γνωστά έργα της νεοελληνικής λογοτεχνίας στο εξωτερικό. Ως μεταφρασμένο κείμενο, το μυθιστόρημα διήλθε από πολλούς διαφορετικούς σταθμούς – εκδοτική τύχη και πορεία που σηματοδοτούν επίσης το πέρασμα από την έκφρασή του ως Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά στην αγγλική μετάφραση με τίτλο Zorba the Greek, μια δεκαετία περίπου πριν από την ομώνυμη κινηματογραφική διασκευή (1964) που λειτούργησε (και λειτουργεί) ως ενδιάμεσος με το μυθιστόρημα. Η ομιλία, αφού ιχνηλατήσει μια διαδρομή του έργου, που εκκινεί από την πρώτη ελληνική έκδοση (1946) και φτάνει στην επανέκδοση της αγγλικής μετάφρασης στη Νέα Υόρκη (1953), θα επικεντρωθεί στις διαδοχικές επενδύσεις που έχουν γίνει για να αναδειχθεί το καζαντζακικό μυθιστόρημα σε bestseller και διακριτό έργο της σύγχρονης παγκόσμιας λογοτεχνίας.