Υποτροφίες Κορέας για Μεταπτυχιακές Σπουδές Α' & Β' κύκλοι (16.3.2018)

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από το Τμήμα Σπουδών ΑΠΘ η παρακάτω ανακοίνωση.

----

Σύμφωνα με τη ρηματική διακοίνωση της Πρεσβείας της Κορέας στην Αθήνα, η Δημοκρατία της Κορέας θα χορηγήσει δύο (2) υποτροφίες σε Έλληνες και Ελληνίδες, ηλικίας έως 40 ετών (1.9.2018), για την προγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών Α΄ και Β΄ κύκλου, σε οποιοδήποτε κλάδο και σε οποιοδήποτε από τα 64 ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19

Η υποτροφία είναι πλήρης:
-καλύπτει τα τέλη εγγραφής και φοίτησης, το πρόγραμμα γλωσσικής προετοιμασίας, το αεροπορικό εισιτήριο μετάβασης και επιστροφής, τις δαπάνες εκτύπωσης της διπλωματικής εργασίας/διδακτορικής διατριβής, τις δαπάνες ιατρικής ασφάλισης.
- χορηγεί εφάπαξ ποσό πρώτης εγκατάστασης, μηνιαίο επίδομα διαβίωσης και εφάπαξ ποσό επιτυχούς ολοκλήρωσης των σπουδών σε όσους/όσες επιστρέψουν στη χώρα καταγωγής τους μετά το πέρας των σπουδών τους.
- χορηγείται για 2 (μεταπυχιακές σπουδές Α΄ κύκλου) ή 3 (μεταπτυχιακές σπουδές Β΄ κύκλου) χρόνια, στα οποία δεν συνυπολογίζεται το έτος γλωσσικής προετοιμασίας.

Οι υποψήφιοι έχουν δικαίωμα να επιλέξουν έως ΤΡΙΑ (3) Πανεπιστήμια από τα 64 που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και ΕΝΑ (1) πρόγραμμα σπουδών από το καθένα από αυτά, κατά προτίμηση σχετικό με τον κλάδο σπουδών που έχουν ήδη ολοκληρώσει. Δίδεται προτεραιότητα σε άτομα χαμηλού εισοδήματος ή προερχόμενα από μη προνομιούχα περιβάλλοντα και ενδεχομένως σε υποψηφίους για σπουδές στις Θετικές Επιστήμες και στη Μηχανική. Απόγονοι των βετεράνων της Κορέας έχουν 5% προσαύξηση στο συνολικό αριθμό μορίων επιλογής.

Επισημαίνεται ότι
- η τελική επιλογή του Ιδρύματος/προγράμματος σπουδών είναι στη διακριτική ευχέρεια των Ιδρυμάτων υποδοχής, για αυτό και συνίσταται στους/στις υποψηφίους να μελετήσουν τα κριτήρια αποδοχής των ιδίων των πανεπιστημίων πριν δηλώσουν την προτίμησή τους
- η επιλογή του Ιδρύματος για το έτος γλωσσικής προετοιμασίας είναι στη διακριτική ευχέρεια του φορέα χορήγησης της υποτροφίας και είναι υποχρεωτική
- υποψήφιοι/-ες μπορούν να είναι και τελειόφοιτοι/-ες, οι οποίοι/-ες μπορούν να υποβάλλουν αντίγραφο τίτλου σπουδών έως την 31η Αυγούστου 2018.

Οι αιτήσεις, με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπως αναφέρονται στις Οδηγίες προς Υποψηφίους, υποβάλλονται στην Πρεσβεία της Κορέας στην Αθήνα, έως τις 16 Μαρτίου 2018.

Οι ενδιαφερόμενοι/-ες μπορούν να επικοινωνούν με την κα Αγγελική KO, στην Πρεσβεία της Κορέας στην Αθήνα, στο τηλέφωνο 210 6984 080-2 και στο email: gremb@mofa.go.kr

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα, συμπεριλαμβανομένης αναλυτικής λίστας πανεπιστημίων με τα προγράμματα σπουδών που προσφέρουν καθώς και λίστας Συχνών Ερωτήσεων, εδώ