Ψήφισμα του Τομέα Γλωσσολογίας

ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ
ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ο Τομέας Γλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με μεγάλη θλίψη πληροφορήθηκε τον ξαφνικό θάνατο του Μιχάλη Σετάτου, Ομότιμου Καθηγητή Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ., παλαιού συναδέλφου, κορυφαίου επιστήμονα και διαπρεπούς πανεπιστημιακού δασκάλου.
Ο Μιχάλης Σετάτος, με το επιστημονικό, ερευνητικό και διδακτικό του έργο, δεν τίμησε απλώς τον Τομέα: ήταν ο πραγματικός δημιουργός του. Σε αυτόν οφείλονται η ύπαρξη και η ανάπτυξη στον Τομέα πολλών σύγχρονων επιστημονικών αντικειμένων, ο πλουραλισμός, η πολυφωνία και η εξωστρέφεια, και τελικά η σημερινή θέση του Τομέα στα επιστημονικά πράγματα της χώρας μας.
Αναγνωρίζοντας την ουσιαστική, ανιδιοτελή και πολύχρονη προσφορά του εκλιπόντος στον Τομέα και στην επιστήμη της Γλωσσολογίας γενικότερα, μια προσφορά που συνεχίστηκε για περισσότερο από μια εικοσαετία μετά τη συνταξιοδότησή του, ο Τομέας ψηφίζει:
(α) να εκφραστούν τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του,
(β) να παραστούν οι συνάδελφοι του Τομέα στην κηδεία του,
(γ) να καταθέσει στεφάνι στη σορό του, και
(δ) να κοινοποιήσει το ψήφισμα αυτό.

Θεσσαλονίκη, 4 Ιουλίου 2017

Ο Διευθυντής,
Δημήτρης Κουτσογιάννης,
Αναπληρωτής Καθηγητής Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ.