ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΓΛΩ 386
Πιστωτικές μονάδες:
6 ECTS

Θα συζητηθούν κεντρικά θέματα της νεοελληνικής σύνταξης πρωτίστως και της (κλιτικής) μορφολογίας κατά δεύτερο λόγο. Η σειρά των όρων στην πρόταση (Υ-Ρ-Α) και την ονοματική φράση (Επίθετο/Δεικτικό-Ουσιαστικό). Η παράλειψη του υποκειμένου και οι ποικίλες λειτουρ­γίες του όταν είναι 'παρόν'. Ο ρόλος και η δομή των εγκλιτικών αντωνυμιών. Η υποτακτική και η προστακτική. Τύποι προτάσεων. Η βασική δομή της ονοματικής φράσης. Στόχος του μαθήματος είναι να έρθουν οι φοιτητές σε επαφή με έννοιες, και φαινόμενα  της γραμματικής και του συντα­κτικού της νέας ελληνικής και με το πώς αυτά προσεγγίζονται μέσα από την οπτική της σύγχρο­νης θεωρητικής γλωσσολογίας.

Το μάθημα συνιστάται σε φοιτητές/ήτριες που έχουν περάσει ένα τουλάχιστον μάθημα σύνταξης.