Νέα

Πρόγραμμα εξετάσεων ξένων γλωσσών

Το ακόλουθο πρόγραμμα της εξεταστικής, όσον αφορά τις ξένες γλώσσες, αφορά τους φοιτητές του Τμήματος Φιλολογίας προηγούμενων προγραμμάτων, πριν οι ξένες γλώσσες αφαιρεθούν από το ισχύον Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος.

ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ 2018 - Κατάθεση δικαιολογητικών

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ  ΚΑΙ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΑΔΕΛΦΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2018-19

Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΘ ΣΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡ. 455 /13-12-2018 ΕΠΙΚΥΡΩΣΕ ΤΙΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-19.

ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ 14/12 ΕΩΣ 21/12 ΚΑΙ ΩΡΕΣ 12.00-13.30  ΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

Αιτούντες ενστάσεων μετεγγραφής ακαδ. έτους 2018-2019

Οι αιτούντες θα πρέπει να προχωρήσουν στην καταχώρηση στοιχείων στο ηλεκτρονικό σύστημα www.register.auth.gr από 13.12.2018 (10:00 π.μ) έως 21.12.2018. Στη συνέχεια και στις ίδιες ημερομηνίες, θα πρέπει να προσέλθουν για κατάθεση των απαραίτητων δικαιολογητικών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-2019

ΩΡΕΣ

Ψήφισμα του Τμήματος Φιλολογίας

ΨΗΦΙΣΜΑ

Το Τμήμα Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής
του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
με ιδιαίτερα μεγάλη θλίψη πληροφορήθηκε τον θάνατο
του εκλεκτού και αγαπητού συναδέλφου

Δημητρίου Λυπουρλή,

Προς όλα τα μέλη ΔΕΠ, το λοιπό προσωπικό και τους φοιτητές του Τμήματος Φιλολογίας

ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΕΠ, ΤΟ ΛΟΙΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Γνωστοποιείται ότι η Συνέλευση του Συλλόγου Φοιτητών του Τμήματος Φιλολογίας αποφάσισε σήμερα (13/11/2018) κατάληψη των χώρων του Τμήματος (αίθουσες διδασκαλίας, Σπουδαστήρια) από την Τετάρτη 14/11 έως και τo Σάββατο 17/11/2018 ενόψει του εορτασμού του Πολυτεχνείου, με συνέπεια τη μη δυνατότητα πραγματοποίησης της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

ΕΜΒΟΛΙΜΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ χειμερινού εξαμήνου 2018-19

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Ε Μ Β Ο Λ Ι Μ Η  Ε Ξ Ε Τ Α Σ Τ Ι Κ Η

Οι φοιτητές του Τμήματος Φιλολογίας που, σύμφωνα με το Ενδεικτικό Πρόγραμμα Σπουδών, περάτωσαν την κανονική φοίτηση (9ο εξάμηνο και μεγαλυτέρων εξαμήνων) έχουν τη δυνατότητα να προσέλθουν στην εξεταστική περίοδο του χειμερινού εξαμήνου του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους 2018-2019 και να εξεταστούν πλέον των μαθημάτων του τρέχοντος (χειμερινού) εξαμήνου και σε τέσσερα (4) μαθήματα του εαρινού εξαμήνου.

Λέσχη Ανάγνωσης Τομέα ΜΝΕΣ

Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου στις 7 μ.μ. ,
στη βιβλιοθήκη του Τομέα ΜΝΕΣ,

σας περιμένουμε στην πρώτη συνάντηση της Λέσχης μας για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, για να συζητήσουμε για το έργο του κορυφαίου Ρώσου συγγραφέα Λέοντος Τολστόι

Συνημμένο:

Βραβεία Καλής Επίδοσης Σπουδαστών - Εμπίστευμα Τσαγκάδα

ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΚΑΛΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ

ΕΜΠΙΣΤΕΥΜΑ ΤΣΑΓΚΑΔΑΣ

Η Σ.450/17-10-18 του Τμήματος Φιλολογίας ενέκρινε τα τρία (3) Πρακτικά, όπως αυτά κατατέθηκαν από τους αντίστοιχους τρεις (3) Τομείς του Τμήματος Επιλογής, για την απονομή των Βραβείων Καλής Επίδοσης Σπουδαστών_Εμπίστευμα Τσαγκάδα και σύμφωνα με τα οποία, επελέγησαν οκτώ (8) άτομα, ως εξής:

Δηλώσεις μεταπτυχιακών μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου 2018-2019

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Πληρ.:Ε. Ζαμπουρίδου
Τηλέφ.:2310-99.5246/99.5260

Θεσσαλονίκη, 2.11.2018

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Κατατακτήριες εξετάσεις Τμ. Φιλολογίας (ακαδ. έτος 2018-2019)

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

[Ακαδημαϊκό έτος 2018-2019]

Εκδήλωση: Τα Λατινικά στην ελληνική εκπαίδευση: παρόν και μέλλον (20/11/18)

‘Τα Λατινικά στην ελληνική εκπαίδευση: παρόν και μέλλον’

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί

την Τρίτη,  20 Νοεμβρίου στις 18.30
στο αμφ. Α του νέου κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής

Σχετικά με τη διακίνηση ναρκωτικών στο ΑΠΘ

Απόφαση Συνέλευσης Τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ

Διαλέξεις της Δρ. Irina Slot από το Πανεπιστήμιο του Potsdam

Η Δρ. Irina Slot από το Πανεπιστήμιο του Potsdam θα δώσει δύο διαλέξεις (πρόγραμμα ανταλλαγής "Έρασμος"):

(1) Τρίτη, 30 Οκτωβρίου, 13.30-16.00, αίθουσα 104A: "WE and identity"

(2) Τετάρτη, 31 Οκτωβρίου, 11.00-13.30, αίθουσα 104A: "WE in political communication"

Οι διαλέξεις απευθύνονται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές.