Νέα

Διανομή συγγραμμάτων χειμερινού εξαμήνου 2018-2019 (ΕΥΔΟΞΟΣ) sticky icon

Σύμφωνα με το έγγραφο (https://eudoxus.gr/files/Dianomi_Xeimerinou_2018-19.pdf) του Υπουργείου Παιδείας, η διανομή συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο θα ξεκινήσει την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2019. Οι δηλώσεις συγγραμμάτων των φοιτητών θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 και θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018.

2ο Διεθνές Συνέδριο για την ετυμολογία της ελληνικής

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών (Ίδρυμα Μ. Τριανταφυλλίδη) του Α.Π.Θ., στο πλαίσιο των ετήσιων διεθνών συνεδρίων για τη διαχρονική και διατοπική μελέτη της ελληνικής, διοργανώνει το «2ο Διεθνές Συνέδριο για την ετυμολογία της ελληνικής: ελληνική και βαλκανική ετυμολογία» στις 9 και 10 Νοεμβρίου 2018, στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών (Αγ. Δημητρίου 159Α), στη Θεσσαλονίκη.

Ενίσχυση δράσεων υποστήριξης των ευκαιριών χρηματοδοτούμενης έρευνας και εκπαίδευσης

Μία από τις βασικές αρμοδιότητες της Eπιτροπής Ενίσχυσης Δράσεων Ανάπτυξης της Χρηματοδοτούμενης Έρευνας είναι η υποστήριξη των μελών ΔΕΠ στη συγγραφή νέων ερευνητικών προτάσεων για υποβολή σε αντίστοιχες προσκλήσεις φορέων χρηματοδότησης.

Εγγραφές επιτυχόντων αθλητών

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η παρακάτω ανακοινωση σχετικά με την εγγραφή των επιτυχόντων της κατηγορίας των αθλητών ακαδημαϊκού έτους 2018 -2019.

----

2η προκήρυξη Erasmus+ για Πρακτική Άσκηση (ακαδ. έτος 2018-2019)

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ΑΠΘ η παρακάτω ανακοίνωση.

----

Αγαπητά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων προκηρύσσει θέσεις πρακτικής άσκησης στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ για το ακαδ. έτος 2018-2019 με επιλέξιμη περίοδο υλοποίησης των μετακινήσεων από 01/03/2019 έως 31/08/2019.

Εγγραφές των εισαγομένων με σοβαρές παθήσεις ακαδημαϊκού έτους 2018-2019

Υποτροφίες Αριστείας για σπουδές και έρευνα στην Ελβετία, ακ. έτους 2019-2020 (31.10.18)

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (http://dps.auth.gr/el/node/3089) έχει αναρτηθεί συνοπτική περιγραφή και οι αντίστοιχες προκηρύξεις σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας, ακαδημαϊκού έτους 2019-2020, για:

Εργαστήριο Αξιοποίησης Έρευνας & Καινοτομίας

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΛΚΕ ΑΠΘ η παρακάτω ανακοίνωση.

----

Στο πλαίσιο της σύνδεσης της έρευνας που παράγεται στο ΑΠΘ με τις ανάγκες της οικονομίας και της κοινωνίας, το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΛΚΕ ΑΠΘ, διοργανώνει το Εργαστήριο Αξιοποίησης Έρευνας & Καινοτομίας με σκοπό την υποκίνηση και εκπαίδευση των ερευνητών (όλων των Τμημάτων και Βαθμίδων) στην αξιοποίηση της έρευνάς τους.

Προκήρυξη ΔΠΜΣ "Τουρισμός και Τοπική Ανάπτυξη" ΑΠΘ

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από τη Γραμματεία Τμήματος Οικονομικών Επιστημών AΠΘ η παρακάτω ανακοίνωση.