ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2018-2019

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών (http://dps.auth.gr/el/node/3083) αναρτήθηκε η παρακάτω ανακοίνωση σχετικά τις Εγγραφές των Τέκνων Ελλήνων του Εξωτερικού, των Τέκνων Ελλήνων Υπαλλήλων που υπηρετούν στο εξωτερικό και των Ελλήνων Αποφοίτων Ξένων Λυκείων του Εξωτερικού, Ακαδ. Έτους 2018-19 (από 3 μέχρι και 12 Οκτωβρίου 2018).

----

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των παραπάνω κατηγοριών επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα γίνουν από 3 μέχρι και 12 Οκτωβρίου 2018.

Για την εγγραφή τους, οι παραπάνω εισαγόμενοι/ες στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, καλούνται, μέσα σε αυτή την προθεσμία, να:

Βήμα 1ο : επισκεφτούν την ιστοσελίδα http://register.auth.gr για να υποβάλλουν την αίτηση εγγραφής τους, η οποία εμπεριέχει και υπεύθυνη δήλωση ότι α) δεν είναι εγγεγραμμένοι/-ες σε άλλη Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Ιδρύματος Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας και β) δεν έχουν αποκτήσει πτυχίο Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας με τις ειδικές κατηγορίες των Ελλήνων του εξωτερικού και των Ομογενών Υποτρόφων

Βήμα 2ο : προσέλθουν στη Γραμματεία του Τμήματος επιτυχίας τους, με την αστυνομική τους ταυτότητα ή άλλο δημόσιο έγγραφο από το οποίο να αποδεικνύονται τα ονομαστικά τους στοιχεία και η ακριβής ημερομηνία γέννησης, για να καταθέσουν
α) την εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη αίτηση εγγραφής/υπεύθυνη δήλωση,
β) 3 φωτογραφίες μικρού μεγέθους και
γ) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, ανά κατηγορία (1-5), όπως προβλέπονταν να διαθέτουν κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου τους στο ΥΠΠΕΘ, σύμφωνα με τις Οδηγίες για την εισαγωγή Ελλήνων του Εξωτερικού και τέκνων Ελλήνων υπαλλήλων που υπηρετούν στο εξωτερικό, έτους 2018.

Προσοχή!

1. Επιτυχών/Επιτυχούσα που έχει εγγραφεί σε Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων και εισάγεται με τις φετινές εξετάσεις των Ελλήνων του εξωτερικού σε άλλη Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση πρέπει προηγουμένως να διαγραφεί από αυτό/αυτή προκειμένου να ολοκληρώσει την εγγραφή του/της στη νέα Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση.
  2. Επιτυχών, που υποχρεούται να υπηρετήσει τη θητεία του στην Κύπρο, μπορεί να εγγραφεί στη Σχολή/στο Τμήμα που έχει επιτύχει την εισαγωγή του και μετά την απόλυσή του από τις τάξεις του στρατού, ύστερα από σχετική βεβαίωση της Κυπριακής Πολιτείας (οριστικό ή προσωρινό απολυτήριο) και μέχρι 15 Νοεμβρίου του ίδιου έτους. Σε αντίθετη περίπτωση εγγράφεται στην προθεσμία εγγραφής του επόμενου ακαδημαϊκού έτους απ’ αυτό της απόκτησης του απολυτηρίου από τις τάξεις του στρατού και στην προθεσμία εγγραφής της οικείας ειδικής κατηγορίας.

Για οποιαδήποτε τεχνική δυσκολία ως προς την είσοδο στην εφαρμογή και τη συμπλήρωση των στοιχείων, οι εισαγόμενοι/-ες μπορούν να επικοινωνούν με την εξυπηρέτηση χρηστών του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ΑΠΘ στο τηλ: 2310 999000 ή στο email: support@auth.gr

Αν δεν διαθέτουν υπολογιστή, μπορούν να απευθύνονται στη νησίδα υπολογιστών ή στο σημείο εξυπηρέτησης χρηστών του ΚΗΔ στον προθάλαμο του Αναγνωστηρίου της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης του ΑΠΘ (Κεντρική Βιβλιοθήκη)

Η κατάθεση των δικαιολογητικών μπορεί να γίνει από τους ίδιους/-ες ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο.  Η εξουσιοδότηση θα πρέπει να είναι θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής του/της εξουσιοδοτούντος/-ούσης και ο/η εξουσιοδοτούμενος/-η θα πρέπει να φέρει μαζί του/της την ταυτότητα/διαβατήριο και των δύο προσώπων (εξουσιοδοτούντος/-ούσης και εξουσιοδοτούμενου/-ης).

Από τη Γραμματεία, επίσης, θα παραλάβουν, θα συμπληρώσουν και θα καταθέσουν το ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ.  Η συμπλήρωση του ατομικού στατιστικού δελτίου είναι υποχρεωτική βάσει του Νόμου 3832/2010