Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από το Τμήμα Σπουδών ΑΠΘ η παρακάτω ανακοίνωση (http://dps.auth.gr/el/node/3078).

---

Εγγραφές των Εισαγόμενων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία των Αλλοδαπών-Αλλογενών Απόφοιτων Λυκείων εκτός Ε.Ε. και των Αποφοίτων Λυκείων ή Αντίστοιχων Σχολείων Κρατών-Μελών της Ε.Ε., Ακαδημαϊκού Έτους 2018-19

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τις κατηγορίες των

α) Αλλοδαπών – Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων χωρών εκτός Ε.Ε. και
β) Αλλοδαπών-Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών μελών της Ε.Ε., (συμπεριλαμβανομένων των επιτυχόντων αποφοίτων Λυκείων της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι είχαν συμμετοχή στις παγκύπριες εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση πρόσβασης του τρέχοντος έτους-2018)
θα γίνουν από 24 Σεπτεμβρίου μέχρι και 1 Οκτωβρίου 2018 (Φ.1512/150436/Α5/12.9.2018)

Για την εγγραφή τους, οι επιτυχόντες/ούσες με την παραπάνω κατηγορία, εισαγόμενοι/ες στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,  για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, καλούνται, στις παραπάνω ημερομηνίες,όπως:

1. επισκεφτούν την ιστοσελίδα https://register.auth.gr/ για καταχώρηση των στοιχείων τους (συμπλήρωση αίτησης εγγραφής/υπεύθυνης δήλωσης)
  2. εκτυπώσουν τη συμπληρωμένη αίτηση/υπεύθυνη δήλωση
  3. την καταθέσουν στη Γραμματεία του Τμήματος επιτυχίας τους, οι ίδιοι/-ες ή άλλο εξουσιοδοτημένο από αυτούς/-ές πρόσωπο, μαζί με

α) 2 μικρού μεγέθους φωτογραφίες,
β) ευκρινές φωτοαντίγραφο του διαβατηρίου/άλλου επισήμου εγγράφου με φωτογραφία που να πιστοποιεί την ταυτότητά τους ή της άδειας παραμονής τους αν διαμένουν στην Ελλάδα και
γ) τα απαιτούμενα κατά νόμο δικαιολογητικά, σύμφωνα με το άρθρο 3Β της Φ.151/47149/Α5 Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ 820Β/2016), όπως συμπληρώθηκε με την παρ. 4Β1, του άρθρου 1, της Φ.151/82115/A5 Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ 1873Β/2017) και με τη Φ.151/118482/Α5 (ΦΕΚ 3522Β/2018).

Για οποιαδήποτε τεχνική δυσκολία ως προς την είσοδο στην εφαρμογή και τη συμπλήρωση των στοιχείων, μπορούν να επικοινωνούν με την εξυπηρέτηση χρηστών του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ΑΠΘ στο τηλ: 2310 999000 ή στο email: support@auth.gr

Αν δεν διαθέτουν υπολογιστή, μπορούν να απευθύνονται στη νησίδα υπολογιστών ή στο σημείο εξυπηρέτησης χρηστών του ΚΗΔ στον προθάλαμο του Αναγνωστηρίου της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης του ΑΠΘ.

Από τη Γραμματεία, επίσης, θα παραλάβουν, θα συμπληρώσουν και θα καταθέσουν το ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ.  Η συμπλήρωση του ατομικού στατιστικού δελτίου είναι υποχρεωτική βάσει του Νόμου 3832/2010

Στις περιπτώσεις που απαιτείται βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας και ο επιτυχών/ούσα δεν την/το έχει αποκτήσει ακόμη, η ολοκλήρωση της εγγραφής μπορεί να γίνει τον αμέσως επόμενο χρόνο από την εισαγωγή, με την κατάθεση της βεβαίωσης/πιστοποιητικού στη Γραμματεία του οικείου Τμήματος, στις ημερομηνίες που θα ορίσει το Υπουργείο.

Όσοι/-ες δεν έχουν την απαιτούμενη βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας κατά το έτος εισαγωγής (2018-19) μπορούν να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους μετά την προσκόμιση αυτής μέσα στην προθεσμία εγγραφών της οικείας ειδικής κατηγορίας του επόμενου έτους (2019-20). Ωστόσο, η κατάθεση/έλεγχος των λοιπών δικαιολογητικών που απαιτούνται για την ένταξή τους σε αυτή την ειδική κατηγορία μπορεί να πραγματοποιηθεί και φέτος (2018-19).

Επισημαίνεται ότι στις ίδιες ημερομηνίες, καλούνται όπως προσέλθουν στη Γραμματεία του Τμήματος επιτυχίας τους, προκειμένου να πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους:

1. Οι επιτυχόντες/ούσες των παραπάνω κατηγοριών, που εισήχθησαν στις Σχολές και στα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,  για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 και δεν είχαν αποκτήσει ακόμη την απαιτούμενη βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας. Σε αντίθετη περίπτωση χάνουν το δικαίωμα εγγραφής τους.
  1. Οι επιτυχόντες (άρρενες) της ειδικής κατηγορίας της παρ. 4Β1, του άρθρου 1 της με Φ.151/82115/A5 Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ 1873Β/2017), με κυπριακή καταγωγή, που υποχρεούνται να υπηρετήσουν τη θητεία τους στην Κύπρο, εφόσον έχουν πλέον αποκτήσει τη σχετική βεβαίωση της Κυπριακής Πολιτείας μετά την απόλυσή τους από τις τάξεις του στρατού. Για τους συγκεκριμένους και μόνο επιτυχόντες, παρέχεται η δυνατότητα εγγραφής στο ίδιο ακαδημαϊκό έτος (2018-19), εφόσον αποκτήσουν τη σχετική βεβαίωση έως τις 15 Νοεμβρίου 2018.