Νέα

Call for Papers: ‘New Voices in Epigraphy’ Graduate Conference

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας η παρακάτω ανακοίνωση.

----

Call for Papers: ‘New Voices in Epigraphy’ Graduate Conference
12-13 April 2018
Faculty of Classics, University of Oxford
Keynote Speaker: Charlotte Roueché
Concluding Remarks: Riet van Bremen

Προκήρυξη μεταπτυχιακών υποτροφιών - Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση η συνημμένη προκήρυξη των μεταπτυχιακών υποτροφιών που θα χορηγήσει το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση για το προσεχές ακαδημαϊκό έτος.

Υποτροφία στην Κλασική Φιλολογία - Ακαδημία Αθηνών

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από την Ακαδημία Αθηνών η συνημμένη προκήρυξη διαγωνισμού για τη χορήγηση εννέα (9) υποτροφιών, εκ των οποίων μία (1) στον κλάδο της Κλασικής Φιλολογίας, σε πτυχιούχους Τμημάτων Φιλολογίας, ειδίκευσης Κλασικών Σπουδών (ελληνικών Πανεπιστημίων ή ισοτίμων Πανεπιστημίων κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης), για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα ή το εξωτερικό, από τα έσοδα των Γενικών Κληροδοτημάτων υπέρ της Εκπαιδεύσεως.

Συνέδριο «Η Παιδεία σήμερα. Αρχαία Ελληνικά ― Διδακτική μεθοδολογία ― Δυσλεξία»

Η «Θουκυδίδειος Ακαδημία» (Καβάλα – Ακόντισμα) διοργανώνει από τις 20-22 Απριλίου 2017 στο Αρχαιολογικό Μουσείο στην Καβάλα το Δεύτερο Πανελλήνιο συνέδριο μὲ θέμα:

Η Παιδεία σήμερα.
Αρχαία Ελληνικά ― Διδακτική μεθοδολογία ― Δυσλεξία

Συνημμένο: Το πρόγραμμα του Συνεδρίου.

Βραβείο στη μνήμη του Παναγιώτη Μουλλά

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης

Βραβείο στη μνήμη του Παναγιώτη Μουλλά
για τη συγγραφή μελέτης στη νεοελληνική φιλολογία

Παρουσίαση του βιβλίου τού Περικλή Σφυρίδη «Τα Κοινωνικά (Διηγήματα)»

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας από τις εκδόσεις της Εστίας η παρακάτω ανακοίνωση.

----

Οι εκδόσεις της Εστίας και το βιβλιοπωλείο Κωνσταντινίδης στη Θεσσαλονίκη (Μητροπόλεως 92) σας προσκαλούν την Πέμπτη 16 Μαρτίου στις 19:00 στην παρουσίαση του βιβλίου τού

Περικλή Σφυρίδη

Συνημμένο:

Παρουσίαση βιβλίου «Διήγησις των Τετραπόδων Ζώων & Πουλολόγος» (MIET)

Το ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ
και οι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗΣ

σας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου

ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΖΩΩΝ
Διήγησις των Τετραπόδων Ζώων &
Πουλολόγος
Κριτική έκδοση: Hans Eideneier

στο βιβλιοπωλείο του ΜΙΕΤ
Τσιμισκή 11, Θεσσαλονίκη

Συνημμένο:

Δημόσια Πρόσκληση για την υποβολή ερευνητικών προτάσεων (Κέντρο Έρευνας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες)

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας η παρακάτω ανακοίνωση από το Κέντρο Έρευνας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες

-----

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του ΙΚΥ για το Μητρώο Αξιολογητών και Εμπειρογνωμόνων

Γνωστοποιήθηκε στο Τμήμα Φιλολογίας η παρακάτω ανακοίνωση από το IKY

-----

Προς το Διδακτικό και Διοικητικό Προσωπικό

Σας ενημερώνουμε ότι το Μητρώο Αξιολογητών και Εμπειρογνωμόνων είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του ΙΚΥ/ΕΜ, προκειμένου να εγγραφείτε και να προσκληθείτε από την Εθνική Μονάδα την περίοδο των αξιολογήσεων.